Inwentaryzacja, zajmuje się czynnościami spisywania aktualnego stanu danego przedmiotu. W tym przypadku chodzi nam o inwentaryzację budowlaną. Inwentaryzacja budowlana jest szczegółowym opisaniem stanu istniejącego budynku w postaci dokumentacji elektronicznej lub papierowej.
Pomiary te dotyczą obiektów: domów, halach, obiektach przemysłowych. Wykonuje się ją w przypadkach: przebudowy, remontu, czy nadbudowy domu. Inwentaryzacja budowlana pełni bardzo istotną rolę, w celu przedstawienia rzeczywistego stanu istniejącego budynku. Inaczej nazywana projektem technicznym. Bardzo często jest ona częścią projektu przebudowy domu. Bardzo ważne jest, aby została ona wykonana rzetelnie i fachowo. Sporządzenie inwentaryzacji budynku jest obowiązkowe, gdy planujemy remont domu. Inwentaryzacja budynków, przyda się także, przy ocenie stanu technicznego budynku. Inwentaryzacja budynku ma charakter podstawowy, w celu zwiększenia bezpieczeństwa i funkcjonalności każdego obiektu. Inwentaryzacja nadzoru budowlanego jest niezbędnym etapem. Każda budowla musi mieć dobry stan techniczny. W przeciwnym razie, obiekt może zostać zamknięty. Głównie w tym przypadku chodzi, nie tylko o bezpieczeństwo, ale i o prawa jakie są zapisane dla tego rodzaju obiektów.
Inwentaryzacja, ważna czynność dla wszystkich obiektów
Do pierwszych podstawowych czynności, związanych z faktycznym stanem obiektu jest inwentaryzacja geodezyjna podwykonawczą. Obejmuje ona czynności techniczne, w tym pomiary, które są ostatnim etapem geodezyjnym wykonywanym w toku realizacji budowy. Należy ona do bardzo istotnych zadań, które są wykonywane dla wszystkich obiektów budowlanych. Bardzo dużą rolę, odgrywa tutaj inwentaryzacja po wykonawczą. Przeprowadza geodeta uprawniony, która polega na pomiarze geodezyjnym zrealizowanych obiektów budowlanych zgodnie z obowiązującym prawem. Takie czynności geodezyjne, wykonuje się po zakończeniu budowy. Istnieje mnóstwo firm, które oferują tego typu czynności. Inwentaryzacja po wykonawcza budynku, ma za zadanie dokładnie przeanalizować mapy z uwidocznionymi nowo wybudowanymi budynkami lub obiektami budowlanymi. Dokumentacja ta obejmuje budynek jak i wszystkie związane z nim media. Podobnie jest w przypadku inwentaryzacji budowlanych. Prezentują one bardzo dokładnie stan budynku pod względem jego parametrów użytkowych takich jak wymiary, powierzchnie i wysokości. Zakres inwentaryzacji jest uzależniony od wielu czynników. Jednak podstawowe czynności obejmują: przekroje, elewacje, zdjęcia w postaci elektronicznej lub drukowanej, a przede wszystkim opis techniczny.