Niezależnie od tego, czy planujesz kompleksowy remont domu, czy drobny remont mieszkania, jest to na pewno w jakimś stopniu wyzwanie. Jednakże, jest to wyzwanie, które ostatecznie może być bardzo satysfakcjonujące na wielu płaszczyznach, a w tym atykule dzielimy się szeregiem wskazówek i porad, jak najlepiej przeprowadzić remont mieszkania…
Koszty i budżet
1) Zawsze zaplanuj budżet z większym marginesem niż zakładasz.
Pierwsza i najważniejsza rada. Bez względu na skalę, koszty będą zazwyczaj wyższe niż te, które zostały przewidziane na samym początku. Niezależnie od tego, czy pierwszy raz remontujesz mieszkanie, czy też remontowałeś je już kilka razy, nie da się przewidzieć wszystkich kosztów, które generowane są w miarę rozwoju projektu. Staraj się być precyzyjny w zakresie ustalania budżetu, a na samym końcu dodaj margines około 20% na tzw. nieprzewidziane wydatki.
Ile będzie kosztował remont? W przybliżeniu, w Polsce jest to około 1000 do 1500 złotych za metr kwadratowy, w zależności od zakresu prac, kto je wykonuje, w jakim rejonie Polski mieszkasz, oraz jakiej jakości materiałów używasz do wykończenia, np. armatury, wyposażenia.
Aby przybliżyć Państwu koszty związane z remontem mieszkania, poniżej przestawiamy, niektóre bardzo przybliżone ceny:
- Centralne ogrzewanie – 20000 zł
- Przewody elektryczne – 1000 – 3000 zł
- Nowe drzwi wejściowe – 3000 zł
- Nowe meble do kuchni – 17000 zł
- Remont łazienki – 6000 zł
- Nowa podłoga / dywany – 5000 zł
- Malowanie i dekorowanie – 2000 -3000 zł
2) Ile chcesz zrobić we własnym zakresie?
Pierwszym pytaniem, które należy sobie zadać, jaki rodzaj prac jesteś w stanie zrealizować we własnym zakresie. Umiejętności praktyczne, które posiadasz, czas i pieniądze, które jesteś gotów poświęcić, twoja praca i zobowiązania rodzinne – wszystkie te czynniki, a nawet więcej, powinny być dokładnie przeanalizowane, zanim podejmiesz decyzję o zakresie prac, których się podejmiesz w pojedynkę.
Czy jesteś gotów podjąć się jakichkolwiek prac budowlanych, przebudować istniejący układ wnętrza mieszkania, bądź pójść jeszcze dalej i zająć się rozbudową budynku mieszkalnego? Do realizacji takiego projektu z pewnością trzeba mieć duże ambicje i dużo wolnego czasu.
3) Lokalizacja jest bardzo istotna
Kluczową kwestią jest znalezienie domu w jak najlepszej lokalizacji, stan techniczny budynku jest kwestią drugorzędną. Niezależnie od tego na jakim poziomie wyremontujesz i wykończysz nieruchomość, lokalizacja nadal będzie w dużej mierze decydować o jej wartości, a więc staraj się skupić swoją uwagę na lokalizacji.
5) Zweryfikuj stan techniczny nieruchomości.
Upewnij się, że otrzymasz pełną dokumentację przed zakupem jakiejkolwiek nieruchomości – poza drobnymi usterkami, powinna ona wyszczególnić wszelkie większe problemy natury technicznej np. wilgoć.
W przypadku ujawnienia usterek, spróbuj wykorzystać to jako kartę przetargową, aby uzyskać niższą cenę. W końcu, jest całkiem możliwe, że będziesz musiał poświęcić część zaoszczędzonych pieniędzy na naprawę usterek uwzględnionych w dokumentacji. Jeśli występują wady strukturalne, bądź bardzo ostrożny w podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości, ponieważ mogą one być szczególnie kosztowne w naprawie.
6) Nie wprowadzaj zmian przedwcześnie
Najpierw zamieszkaj na jakiś czas w nowym lokalu, żeby na spokojnie przemyśleć przyszłe zmiany. Nie śpiesz się z tym procesem, daj sobie co najmniej kilka tygodni na zaaklimatyzowanie się, pomoże Ci uzyskać spojrzenie na priorytety.
7) Myśl poważnie
Jeśli jest to opłacalne finansowo, postaraj się być ambitny w swoim działaniu. Jeśli dokonasz zmian we właściwy sposób, stworzysz więcej przestrzeni, bardziej komfortowe środowisko życia, podniesiesz wartość swojej nieruchomości.