Kierowanie budową wymaga bardzo dobrej znajomości danego projektu, jak i umiejętności zarządzania pracownikami. Kierownictwo budowy, składa się z kilku do nawet kilkunastu osób.
Kierownik budowy, bierze na siebie całą odpowiedzialność za realizację robót i zdarzenia, jakie mogą zaistnieć w trakcie budowy domu. Dlatego jego zadaniem jest dokładne pilnowanie, każdego ruchu wszystkich pracowników. Co prawda, to oni wykonują prace fizyczne, ale to kierownik jest odpowiedzialny za daną budowlę. Funkcję kierownika budowy może pełnić tylko osoba z uprawnieniami budowlanymi do kierowania robotami budowlanymi. Rolą kierownika budowy jest prawidłowe zorganizowanie budowy i dbanie o jej dobry przebieg pod względem zgodności z przepisami prawa, bezpieczeństwa i poprawności technicznej. Z tego wniosek, iż kierownicy budowy, muszą posiadać dużą wiedzę na temat budownictwa. Co za tym idzie właściwe wykształcenie. Kierownik budowlany, działa na rzecz inwestora, często pełni funkcję wykonawcy. Można powiedzieć, że kontroluje on wszystkie etapy budowy. Czasem są to budowle niskie i o małej powierzchni, a czasem to wysokie i duże obiekty. W jednym i drugim przypadku kierownik ma za zadanie podjęcia się tego zadania. Powinien być też spokojny i mieć dobry kontakt ze swoimi pracownikami.
Kierownik budowy, odpowiedzialny za przebieg zdarzeń
Kierownik budowy jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa, rozwój budowy, a także kierowanie pracownikami. Musi zapewnić geodezyjne wytyczenie obiektu, a także właściwe zabezpieczyć plac budowy. Jednym z jego zadaniem jest także, zarejestrowanie budowy i wykonywanie wpisów do dziennika budowy. To właśnie on akceptuje poszczególne etapy prac. Kierownik budowy jest zobowiązany przekazać inwestorowi podstawowe dwa oświadczenia. Pierwsze, które mówi o tym, że budynek został wykonany zgodnie z przepisami, a drugi iż budynek nadaje się do użytkowania. Kierownik budowy powinien mieć także aktualne zaświadczenie o przynależności do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Takie zaświadczenie, odgrywa bardzo dużą rolę. Inną nazwą dla kierownika budowy, jest kierownik robót. Czyli osoba, która bezpośrednio nie zajmuje się pracą fizyczną, ale nadzoruje cały przebieg budowli. Jeżeli chodzi o kierownika robót budowlanych, to posiada on także mnóstwo obowiązków. Należą do nich m.in: przeprowadzanie odbiorów bieżących i jakościowo, analiza dokumentacji technicznej, organizowanie przebiegu prac budowlanych. W takim przypadku bardzo duże znaczenie mają także prace elektryczne. Niezbędny do tego będzie kierownik robót elektrycznych. Do jego podstawowego obowiązku będzie głównie należało: koordynacja prac elektroinstalacyjnych.